DEUTSCH    ENGLISH  
Schedule / Startlist / Results Schedule Riders Horses
The following overview shows all competitions of this event. As soon as startlist or results are available, a button appear in the same row. By click on this button you can open the requested list. Currently running competitons are marked specially and are indicated as "live".

Thursday, 08. August 2019

Time Nr. Competition Results
  00 Hinweis für die Meisterschaftsteilnehmer: wenn Ihr mehrere Pferde reitet, ist das Meisterschaftspferd vor der ersten Wertungsprüfung in der Meldestelle zu benennen.

Friday, 09. August 2019

Time Nr. Competition Results
09:00 01 Preis der Elektro Johanns, Salzderhelden
EP der Agravis, Bad Gandersheim

Springpferdeprüfung Kl.A**
 
 
10:30 02 Preis der KWS Saat AG, Einbeck
EP der Glückauf-Apotheke, Salzderhelden

Springpferdeprüfung Kl.L
 
 
12:00 03 Preis der Volksbank Einbeck
EP des Friseursalon Jan Ebbecke, Einbeck

Springprüfung Kl. A**
 
 
13:30 04 Preis der Fa. Maler Voigt GmbH, Wernigerode
Springpferdeprüfung Kl.M*
 
 
14:30 05 1. Abt: Preis der Pramann & Neidahrdt GmbH & Co. KG
2. Abt: Preis von Andreas Chrobock, Einbeck
EP der R+V Versicherung

Springprüfung Kl.L
 
 
16:30 06 1. Abt: Preis der Dimo Goris, Fliesenverlegung, Einbeck
1. Abt: EP von Pferdesport mit Chic, Rosemarie Hölscher, Northeim
2. Abt: Preis der Harjes GmbH, Bad Gandersheim
2. Abt: EP von Cafe Eiszeit, Langelsheim

Stilspringprüfung Kl.A*
 
 

Saturday, 10. August 2019

Time Nr. Competition Results
07:30 07/1 Preis der Metallbau Henkel GmbH, Dingelstädt
EP: Electric Ride Park, Hardegsen und Fehse Kraftfutterwerk
Landhandel

Springprüfung Kl. A**
 
 
08:30 07/2 Preis der Electric Ride Park, Hardegsen & Firma Fehse Kraftfutterwerk
Landhandel

Springprüfung Kl. A**
 
 
09:45 08 Preis des Herrn Dr.-Ing. Ralf Feierabend, München
Punktespringprüfung Kl.L mit Joker
 
 
10:45 09 1. Abt: Preis der Spedition Werner Osterloh, Wendeburg
1. Abt: EP der R+V Versicherung
2. Abt: Preis der Koch Bau GmbH, Einbeck-Rittierode
2. Abt: EP der Fa. Fehse Kraftfutterwerk/Landhandel

Punktespringprüfung Kl.L mit Joker
 
 
12:30 10 Preis der Fa. Pernar Opik, Moringen
Punktespringprüfung Kl.L mit Joker
 
 
13:30 11 Preis der Erd-, Baggerarbeiten und Transporte Carsten Brinckmann
Springprüfung Kl.L
 
 
13:30 12 Preis des Pferdesportverbands Südniedersachsen
EP Pegasus Reitsport Seesen

Mannsch.-Springprfg.Kl.L
 
 
15:00 13 EP der Fa. Bense & Eicke Gmbh & Co. KG, Einbeck-Edemissen
Standard-Spring-WB / WBO WB 266 mit Kostüm
 
 
16:30 14 1. Abt: Preis der Willig OHG Haus am Kurpark, Bad Salzdetfurth
1. Abt: EP der Fa. Görns&Koch Grünpflege und Elektromontagen
2. Abt: Preis der Natursole Sülbeck, Ulrich Birkelbach, Sülbeck
2. Abt: EP vom Manualtherapeut Vassilios Triantafillou

Springprüfung Kl.M*
 
 

Sunday, 11. August 2019

Time Nr. Competition Results
07:00 15/1 Preis des Malerfachbetriebs F&B UG, Einbeck Ahlshausen
Springprüfung Kl. A**
 
 
08:00 15/2 Preis des Garten- und Landschaftsbau Sacha Mecke, Duderstadt
Springprüfung Kl. A**
 
 
09:15 16/1 Preis der Fa. Bense & Eicke, Parisol Pferdepflege, Einbeck
Springprüfung Kl.L
 
 
10:15 16/2 Preis der Glasreinigung Köhler UG, Einbeck- Salzderhelden
Ehrenpreis: Pferdesport mit Chic Rosemarie Hölscher, NOM &
Heinrich Eggermann Futtermittelwerke

Springprüfung Kl.L
 
 
12:15 17 1 Abt.: Preis der Adelebser Container Terminal GmbH
2 Abt.: Preis von Christa Willig, Bad Salzdetfurth
Ehrenpreise: Bense & Eike Parisol Pferdepflege, Chinarestaurant Pagoda
Heinrich Eggersmann Futtermittelwerke

Springprüfung Kl.M*
 
 
14:30 19 Führzügel-WB / WBO WB 221
 
 
15:00 00 Ehrung der Regionsmeister
15:30 18 Preis der Aesprodent KG Dentallabor, Northeim- Hildesheim
Stilspringprüfung Kl.E
 
 
16:30 20 Preis der Con Moto Consulting Group GmbH, München
Springprfg.Kl.M** m.St.