DEUTSCH    ENGLISH  
Schedule / Startlist / Results Schedule Riders Horses
The following overview shows all competitions of this event. As soon as startlist or results are available, a button appear in the same row. By click on this button you can open the requested list. Currently running competitons are marked specially and are indicated as "live".

Friday, 17. January 2020

Time Nr. Competition Results
08:00 01 Preis: Niehaves Versorgungstechnik, Anne Niehaves, Gescher-Hochmoor
Preis: Bauunternehmung Schultewolter GmbH, Inh. Matthias Schultewolter
Ehrenpreis: LVM-Agentur Ingo Nattefort, Velen
Ehrenpreis: LVM-Agentur Ingo Nattefort, Velen

Springpferdeprüfung Kl.A**
 
 
10:45 02 Preis: Martin Krandick, Tiefdruckgravuren GmbH & Co. KG, Vreden
Preis: Joh. Seifer Getränke GmbH & Co. KG, Gescher
Ehrenpreis: LVM-Agentur Ingo Nattefort, Velen

Springpferdeprüfung Kl.L
 
 
12:00 03 Preis: Feldmann Stalleinrichtungen GmbH & Co. KG, Gescher
Preis: Umzüge Klöpper, Inh. Sabrina Hegermann, Velen
Ehrenpreis: LVM-Agentur Ingo Nattefort, Velen

Springpferdeprüfung Kl.L
 
 
14:30 04 Preis: Autohandel Franz Olbring, Borken
Ehrenpreis: Joh. Seifer Getränke GmbH & Co. KG, Gescher

Springpferdeprüfung Kl.M*
 
 
16:15 05 Preis: Kremer Landtechnik GmbH, Inh. Franz Kremer, Velen
Preis: Stadtwerke Borken und Stadt Velen
Ehrenpreis: LVM-Agentur Ingo Nattefort, Velen
Ehrenpreis: Landhandel Buddenkotte, Velen -------- Raiffeisen, Gescher

Springprüfung Kl.M* "Youngster" 6-8 jährige
 
 
19:30 06 Preis: B & W Energy GmbH & Co. KG, Heiden
Preis: Damhus GmbH & Co. KG, Rosendahl-Holtwick
Ehrenpreis: LVM-Agentur Ingo Nattefort, Velen

Springprüfung Kl.S* "Youngster" 7-9 jährige
 
 

Saturday, 18. January 2020

Time Nr. Competition Results
09:00 07 Preis: Autohaus Bücker u. Funke, Velen
Ehrenpreis: Kiebitzmarkt, Rhede

Springprfg.m.steigenden Anforderungen Kl.A**
 
 
10:45 10 Preis: Jürgen Brokamp, Reitanlage Am Bollenberg, Borken
Preis: Hante Agrarservice GmbH
Ehrenpreis: Rimondo, Pferdenetzwerk für Zucht und Sport

Springprfg.m.steigenden Anforderungen Kl.L
 
 
13:15 09 Preis: Meiners-Auling GmbH & Co. KG Busunternehmen, Gescher
Preis: Hof Ebbing, Anna Meyer, Velen// Betonwerk Potthoff, Rosendahl
Ehrenpreis: LVM-Agentur Ingo Nattefort, Velen
Ehrenpreis: Landhandel Buddenkotte, Velen - R+V Büro Barbara Wübbeling

Springprüfung Kl.M*
 
 
16:45 12 Preis: VR Bank Westmünsterland- Filiale Velen und Ramsdorf
Preis:Sicon GmbH - Industriehallen und Gewerbebau, Gescher
Ehrenpreis: LVM-Agentur Ingo Nattefort, Velen
Ehrenpreis: Ernst Becker Bahn- u. Tiefbau GmbH, Voerde

Punktespringprüfung Kl.M** mit Joker
 
 
18:45 16 Preis: FAB e.V., Bergisch Gladbach
Preis: Paul Vering GmbH & Co. KG
Ehrenpreis: FAB e.V. Bergisch Gladbach
Ehrenpreis: CWD Gutscheine Platz 2 bis 5

Springprüfung Kl.S* Qualifikation "Amateur-Championat Deutschland FAB"
 
 
19:45 14 Preis: Transportbeton A. Potthoff GmbH, Rosendahl-Osterwick
Ehrenpreis: LVM-Agentur Ingo Nattefort, Velen
Ehrenpreis: R+V Büro Barbara Wübbeling, Reken

Springprf. Kl.S* m.Siegerrunde
 
 

Sunday, 19. January 2020

Time Nr. Competition Results
10:30 08 Preis: Norbert Strotmann GmbH & Co, KG, Velen
Preis: Kanzlei Mußenbrock & Partner, Borken
Ehrenpreis: Kibitz Markt, Rhede
Ehrenpreis: Gutschein Coesfelder Tor, Familie Büld, Velen

Springprüfung Kl.L
 
 
12:15 11 Preis: DTD GmbH - Dach-Team-Dowe, Velen
Ehrenpreis: LVM-Agentur Ingo Nattefort, Velen
Ehrenpreis: R+V Büro Barbara Wübbeling, Reken

Springprfg.m.steigenden Anforderungen Kl.M**
 
 
13:30 13 Preis: bowe-Beregnung GmbH, Daun
Preis: Heermann Abbruch, Matthias u. Marco Heermann, Hochmoor
Ehrenpreis: LVM-Agentur Ingo Nattefort, Velen
Ehrenpreis: Raiffeisen, Gescher

Springprüfung Kl.M** --- Gedächtnispreis des Herrn Josef Thebing-Barrier
 
 
15:30 15 Preis: Sparkasse Westmünsterland, Beratungscenter Velen, Frau Föcking
1. Ehrenpreis: Sparkasse Westmünsterland, Beratungscenter Velen
2. Ehrenpreis: LVM-Agentur Ingo Nattefort, Velen
3. Ehrenpreis: Animo, Schumacher, Schermbeck

Springprfg.Kl.S m.St.*