DEUTSCH    ENGLISH    NEDERLANDS  
Schedule Riders Horses

14/2 Punktespringprfg. Kl.A*

Results: 42 competitors are placed 14 in this competition.
 
 
Nr Competitor Nation  CNO Horse PenaltiesTime  
   division: 1  
 1  Kilian Clemens Ehlers 
RV Liebenburg e. V.
   701  Windy Days
M / Hann / B / 2008 / Wilton / El Bundy I / B: Ehlers,Heike  / Z: Hillmann,Rolf
 44.00  43.74 
33,00 EUR
 
 2  Marnie Sue 
RFV Seesen u.U. e.V.
   411  Lady Top
M / Hann / F / 2000 / Laptop / World Cup II / B: Sue,Marnie  / Z: Leithoff,Wilhelm
 44.00  46.88 
27,00 EUR
 
 3  Kathrin Buhl 
RFV Gronau
   274  Eleila
M / Hann / Schwb / 2008 / Escudo I / Graf Grannus / B: Buhl,Kathrin  / Z: Hartmann,Ernst
 44.00  50.28 
23,00 EUR
 
 4  Johanna Häckl 
RFV Harsum u. Umg. e.V.
   049  C'est la vie 196
M / DSP / B / 2009 / Contenaro / Zenturio / B: Häckl,Claudia  / Z: Zeibig,Christine
 44.00  56.33 
20,00 EUR
 
 5  Paulina Böhm 
RV Bisperode
   118  Chagall 253
G / Holst / B / 2005 / Cristo / Anthonys Dream xx / B: Böhm,Paulina  / Z: Reimers,Walter
 44.00  60.69 
18,00 EUR
 
 6  Jenny Biester 
RFV Wunstorf
   570  Romaniero 2
G / Hann / B / 2007 / Rascalino / Glueckspilz / B: Meiring,Mario  / Z: Ostenfeld,Gerd
 44.00  64.66 
15,00 EUR
 
 7  Kilian Clemens Ehlers 
RV Liebenburg e. V.
   086  Carol Hill
M / Hann / B / 2007 / Count Grannus / Forrest xx / B: Ehlers,Kilian Clemens  / Z: Engelbrecht,Astrid Dr.
 42.00  51.36   
 8  Saskia Mangelsdorf 
RSG Roggen-Hof
   559  Rascalina 16
M / Hann / Schwb / 2011 / Rascalino / Dauphin / B: Mangelsdorf,Saskia  / Z: Marefield Meadows Inc.,
 42.00  57.08   
Total = 136,00 EUR
   division: 2  
 1  Juliane Missel 
RFV Harsum u. Umg. e.V.
   192  Crystall-Nicolai
S / Holst / F / 2005 / Chilento / Quantum / B: Missel,Christopher  / Z: Vollbrecht,Monika
 44.00  46.62 
33,00 EUR
 
 2  Doris Willig 
RFV Harsum u. Umg. e.V.
   645  Spooks PJ
G / Hann / B / 2011 / Stolzenberg / Loredo / B: Willig,Jan-Niklas  / Z: Pferdezucht Dr.Jacobs GbR,
 44.00  49.03 
27,00 EUR
 
 3  Doris Willig 
RFV Harsum u. Umg. e.V.
   449  Lord Astor 4
G / Meckl. / F / 2004 / Lord Kemm / Astor / B: Willig,Doris  / Z: ZG Kostros/Ortmann GbR,
 44.00  53.79 
23,00 EUR
 
 4  Alana Foth 
RFV Hildesheim e.V.
   113  Cesano's Pilgrim
G / Holst / B / 2011 / Cesano II / Carbano / B: Foth,Alana  / Z: Millies,Marion
 44.00  57.65 
20,00 EUR
 
 5  Andrea Busse 
RUF Hänigsen e.V.
   124  Charisma B 4
M / Hann / B / 2013 / Commissario / Graf Grannus / B: Busse,Andrea  / Z: Brönnemann,Henrik
 44.00  63.42 
18,00 EUR
 
 6  Carolin Schulz 
RFV Cremlingen u.U. e.V.
   100  Cassidor 4
G / Holst / Schi / 2013 / Cassin / New Time / B: Schulz,Carolin  / Z: Hinrichs,Hans-Peter
 42.00  45.31 
15,00 EUR
 
 7  Jessica Ernst-Igel 
RG Kreiensen-Rittierode e.V.
   195  Curly Sue M.E.
M / Hann / B / 2010 / Count Grannus / Sandro / B: Ernst-Igel,Jessica  / Z: Ernst,Marion
 42.00  56.99   
Total = 136,00 EUR
   not placed:           
 16  Nele Feierabend 
MTV Kemme 1920 e.V.
   483  Moonlight Shadow 15
G / Trak. / SbkaS / 2003 / Latimer / Swazi xx / B: Feierabend,Nele  / Z: Oßwald,Wera
 42.00  62.96   
 17  Kathrin Buhl 
RFV Gronau
   498  Nexus 11
S / Z.Rpf / Db / 2004 / Nelson Z / Salut / B: Buhl,Kathrin  / Z: ZG Geiß GbR,
 42.00  65.87   
 18  Eileen Stiehler 
RFV Delligsen
   022  Bachus 53
G / Pol. / B / 2001 / Barbur / Demon Club xx / POL40259 / B: Fitschen,Jürgen 
 42.00  70.37   
 19  Christopher Missel 
RFV Harsum u. Umg. e.V.
   622  Simba 203
G / DSP / B / 2013 / Santiano / Magic Boy / B: Missel,Christopher  / Z: Meckert,Hella
 41.00  66.86   
 20  Linda Meyer 
RFV Aller-Leine
   672  Treasure SOL
M / Hann / F / 2012 / Tornesch / For Pleasure / B: Lambrecht,Olaf  / Z: Lambrecht,Olaf
 40.00  55.24   
 21  Theresa Schiefelbein 
RFV Harsum u. Umg. e.V.
   527  Primus S
G / Hann / B / 2008 / Perigueux / Graf Grannus / B: Schiefelbein,Theresa  / Z: Struß,August
 40.00  65.94   
 22  Alicia Christin Flakowski 
RV Hubertus Hildesheim-Marienburg
   135  Cherundolo FF
G / Meckl. / B / 2010 / Cheval de blanc / Lombard / B: Flakowski,Alicia Christin  / Z: Franz,Folker
 40.00  68.14   
 23  Heidi Schnelle 
MTV Niedersachsen Esbeck v.1913 e.V
   631  Sissy 460
M / Hann / B / 2009 / Stakkato's Highlight / Ritual / B: Schnelle,Heidi  / Z: Köpp,Manfred
 40.00  69.21   
 24  Lisa Spitzer 
RV Lippoldshausen e. V.
   649  Staney
G / Hann / Df / 2013 / Stanley / Laptop / B: Spitzer,Lisa  / Z: Ahrens,Volker
 39.00  68.65   
 25  Svenja Neumann 
RV Hubertus Hildesheim-Marienburg
   522  Pippilotta ZGE
M / Hann / F / 2009 / Perigueux / Weltmeyer / B: Kettler,Alfred  / Z: ZG Ehlers,
 39.00  71.25   
 26  Henrieke Melechen 
RG Kreiensen-Rittierode e.V.
   434  Lightness 14
M / Holst / B / 2008 / Lightning / Romino / B: Melechen,Henrieke  / Z: Bunte,Silke
 38.00  56.19   
 27  Heidi Schnelle 
MTV Niedersachsen Esbeck v.1913 e.V
   190  Crisette 3
M / OS / F / 2013 / Crazy true Colour / Godehard / B: Schnelle,Heidi  / Z: Bock,Eggert
 38.00  62.45   
 28  Andreas Willig 
RFV Harsum u. Umg. e.V.
   300  Figaro 273
G / KWPN / B / 2010 / Vleut / Numero Uno / 105GQ02 / B: Willig,Andreas  / Z: Platzer,W.B.J.
 38.00  69.59   
 29  Josefin Ehlers 
RV Liebenburg e. V.
   387  Inliner`s Ivy ZGE
M / Hann / B / 2012 / Inliner / Graf Grannus / B: ZG Ehlers,  / Z: ZG Ehlers,
 37.00  52.15   
 30  Dana Berg 
RV Liebenburg e. V.
   175  Cor Royale
M / Dt.Pf / B / 2009 / Cassini II / Lagrain / B: Berg,Dana  / Z: Thormählen,Harm
 36.00  61.71   
 31  Marie Claire Maaß 
RG Klostergut Bodenstein e.V.
   075  Carabas 10
G / DSP / BSchi / 2010 / Casdorff / Landzauber / B: Schmidt,Bernd  / Z: Schmidt,Bernd
 36.00  63.34   
 32  Antje Guschall 
RV Meitze
   463  Lucky Punch 18
S / Hann / Schi / 2012 / Levisonn / Stolzenberg / B: Kötz,Eberhard  / Z: Kötz,Eberhard
 34.00  65.58   
 33  Kristin Harmeyer 
RFStall Tidow e.V.
   163  Conquistador 43
G / Hann / B / 2012 / Conteur / Acord II / B: Harmeyer,Kristin  / Z: Harmeyer,Kristin
 32.00  64.21   
 34  Vera Burgdorf 
RV Liebenburg e. V.
   585  Salvina L
M / Dt.Pf / Schwb / 2010 / Sans Souci / Laptop / B: Lipsky,Fabian  / Z: Lipsky,Fabian
 23.00  70.61   
 35  Sabrina Haack 
RFV Hildesheim e.V.
   139  Cheyenne 1111
M / DSP / B / 2010 / Collind / Sanssouci / B: Haack,Heike  / Z: Göttert,Lutz
 18.00  89.41   
 36  Dorothe Ballek 
RFV St. Georg Burgdorf e.V.
   120  Champagne girl
M / DSP / B / 2012 / Cappucino / Drosselbart / B: Ballek,Dorothe  / Z: Pieper,Martina
 12.00  42.93   
 ret.  Josefin Ehlers 
RV Liebenburg e. V.
   682  Vanlandi ZGE
G / Hann / R / 2014 / Viscount / Figaro / B: ZG Ehlers,  / Z: ZG Ehlers,
       
 ret.  Nicole Leibold 
RV Hannover
   046  Bunkie Mahon
G / Hann / B / 2009 / Linton / Gotthardsen / B: Ernst,Nicole  / Z: Ernst,Jürgen
       
 ret.  Leonie Fiene 
RFV Harsum u. Umg. e.V.
   337  Funky Peaches
M / DR / Schwb / 2010 / Popcorn / Balthasar(=Gerrig Brenin Balth / B: Bramlage,Kathrin  / Z: Garvels,Aloys
       
 ret.  Natascha Moch 
RC Harbarnsen
   267  Edition's Fenicio
G / Westf / B / 2009 / Florenciano / Brentano II / B: Moch,Natascha  / Z: Volle,Josef
       
 el.  Corinna Niemann 
RV Ohlendorf e.V.
   582  Sakari 3
M / Old / F / 2010 / Scolari / Dr.Doolittle / B: Niemann,Corinna  / Z: Ehmann,Gerhard
       
 el.  Catharina Sporleder 
RFV Harsum u. Umg. e.V.
   464  Luk Skywalker 2
G / DR / B / 2005 / Laudatio / Condor II / B: Sporleder,Bernd  / Z: Frohne,Norbert